You are currently viewing Cesta SNP so psom – Výbava (3.časť)

Cesta SNP so psom – Výbava (3.časť)

 • Post author:
 • Post category:CESTA SNP
 • Reading time:28 minút čítania

Výbava na SNP: Čo som každý deň nosil na chrbte a koľko to celé vážilo? To sa dozvieš v nasledujúcom článku. Mimochodom všetko ohľadom výbavy som natočil aj na video (pred cestou) , takže ak sa ti nechce čítať pusti si nasledovné video:

Aká bola moja výbava?

V tomto článku ti zhrniem všetko ohľadom mojej výbavy UŽ PO ABSOLVOVANÍ CELEJ CESTY, takže to bude mať pre teba o to väčšiu výpovednú hodnotu. Budem sa snažiť byť stručný a vecný, tak aby si sa mohol podľa tohoto článku inšpirovať či dokonca zbaliť aj ty.

Aká je správna výbava?

Výbavou nazývame obsah batohu, ktorý sa spravidla počas diaľkovej cesty nemení, a ktorý máme k dispozícii celú výpravu. Jednoducho povedané ide o všetky veci čo máš so sebou v batohu (vrátane batohu) okrem JEDLA a VODY. (Ohľadom stravovania na diaľkovej ceste bude další článok)

Pri riešení mojej výbavy som sa stretol s rôznymi názormi. Niektorí ľudia to absolútne neriešia a zoberú si to čo práve majú bez ohľadu na hmotnosť či kvalitu vybavenia. Naopak druhý tábor každú vec váži a snaží sa o čo najnižšiu hmotnosť. Táto stratégia ma oslovila viac, no podľa mňa má zmysel len vtedy ak si naozajstný dobrodruh a zdolávaš diaľkové cesty ako napríklad PCT (Pacific Crest Trail). Pre tých, ktorí nevedia je to asi najznámejšia diaľková cesta na svete s dĺžkou 4 286km ! Táto trasa vedie cez pohoria na západnej časti Ameriky konkrétne z Mexika až do Kanady. V tomto prípade chápem, že každý zbytočný gram navyše vláčiť naozaj nechceš 🙂

Truristicka vybava
30kg vs 16kg

Pri hľadaní vhodnej výbavy sa určite stretneš s výrazom – ULTRALIGHT čo znamená, že daná vec patrí k tým najlahším na trhu. Pri hľadaní si vždy zisťuj hmotnosť výrobku. Ak nie je napísaná hmotnosť napíš predajcovi správu 🙂

Moja Stratégia

Moja stratégia bola mať čo najlahšiu výbavu a neminúť na to rozpočet malého mesta na Slovensku. Spravidla si akýkoľvek výlet či turistiku užiješ o mnoho viac ak so sebou nenosíš ťažký batoh. Navyše tým, že som šiel aj s Hektorom mi dávalo zmysel vystriedať niektoré časti mojej starej výbavy za ľahšie alternatívy. To, že chceš mať lahší batoh je logické ako aj to, že ľahšia výbava je často krát aj podstatne drahšia. Hľadal som, preto medzitým nejaký prienik a myslím si, že sa mi to celkom podarilo.

Kategórie výbavy

Pri riešení tejto otázky som si vytvoril vlastné kategórie pre lepší prehľad toho čo budem na ceste potrebovať.

UBYTOVANIE – Všetko to, čo rieši otázku bývania, spánku…

KOSTÝM – Jednoducho povedané tvoj základný „vohoz“ spolu s teniskami a turistickými palicami

ŠATNÍK – Všetko to, čo budeš mať k dispozícii na prezlečenie v prípade zmeny počasia

GASTRO – Všetko to, čo budeš potrebovať na prípravu jedla

HYGIENA – Všetko to, čo ťa bude robiť človekom a nie divým prasaťom 🙂

ELEKTRO – Všetka potrebná elektronika, káble a technika …

PES – Všetko to, čo potrebuje tvoj chlpatý parťák 🙂

Tieto kategórie som spolu s konkrétnymi položkami a odkazmi spísal do EXCELOVSKEJ TABUĽKY – TU. V tomto článku sa ti budem snažiť vysvetliť hlavne problematiku výbavy, a to ako to vidím ja. Konkrétne produkty spolu s odkazmi nájdeš už v spomínanej tabuľke.

Ubytovanie-Výbava

Táto kategória obsahuje: BATOH, STAN, KARIMATKU, SPACÁK a VLOŽKU DO SPACÁKU. Tieto položky bývajú najtažšie z celej výbavy. Správnym výberom týchto položiek dokážeš ušetriť aj niekoľko kilogramov!

BATOH – Zvolil som pomerne veľký 68 litrový bágel s hmotnosťou 1,7kg. Tebe radím vybrať si veľkosť podľa tvojich preferencií najlepšie s hmotnosťou do 2kg. Sám uvidíš, že je to celkom zaujímavý výberový proces. Nepozeraj na estetiku na milión zipsov a priehradok ale na funkčnosť a hlavne hmotnosť. Vačšina klasických batohov má integrovanú pláštenku, ktorú môžeš jednoducho použiť v prípade daždivého počasia (pre istotu to ale skontroluj, prípadne si pláštenku na batoh kúp) Treba si uvedomiť, že na batohu vieš ušetriť dosť podstatnú hmotnosť, no priprav sa na cenu aj okolo 200€ (najlacnejšie). Jednoznačne odporúčam do batohu investovať. Budete ho mať na sebe počas celého dňa 🙂

Môj batoh: OSPREY Kestrel 68l

Plne naložený bágel na mohyle
Batoh mi slúžil aj ako pojazdná sušička mokrých vecí

STAN – Cesta SNP sa dá prejsť aj bez stanu. Ja som šiel s Hektorom, a preto som mal so sebou stan ako poistku ak by sa napríklad nedalo prespať na ubytku či útulni. Po dlhom hľadaní som objavil a objednal stan respektíve tarp. Je to vlastne jeden kus pláštenky, ktorý natiahneš na turistické palice. Malá homotnosť, rozmery a šikovné riešenie „výstavby“ bolo to čo ma presvedčilo aby som si ten stan kúpil. Musím povedať, že to bola dobrá kúpa. Tento stan váži iba 1kg čo je luxus ! Týmto nákupom som znížil hmotnosť o 1,2kg kedže môj starý stan z Decathlonu vážil až 2,2kg. Čo sa týka ceny je to asi najdostupnejšie a najfunkčnejšie riešenie s cenovkou okolo 200€. Profesionálne expedičné ultralight stany vážiace okolo 1 kg a menej stoja kľudne aj viac ako 600€…

Môj stan:LANSHAN 2 PRO

Môj starý stan, ktorý si požičal Lubo a v popredí už nová posila.
Stan odolal všetkým poveternostným podmienkam

KARIMATKA – Tvoj výkon na ceste záleží hlavne od tvojej energie a tá je zas priamo úmerná tomu aké palivo konzumuješ a ako dobre dokážeš zregenerovať po celom dni. Dobrý spánok je často tým kľúčovým parametrom. Niekto dokáže zaspať aj na betóne a niekto zasa potrebuje na spánok svoje pohodlie. Podľa toho sa odvíja aj výber karimatky. Drvivá väčšina ľudí používa klasické penové karimatky. Sú ľahké, no pri studenších nociach a nerovných povrchoch to môže byť problém. Aj túto časť výbavy som „upgrejdol“ a kúpil si nafukovaciu karimatku. Je tak isto celkom ľahká, no komfort je podstatne vyšší. Táto voľba ma priťažila o cca 100g no o 300% zlepšila môj spánok 🙂 Pri výbere karimatky sa zaujímajte o teplotný koeficient! Štandardné penové karimatky majú tento koeficient v úrovni okolo 1,0 – 1,5 nafukovacie aj 5,0 🙂 Tá moja má 4,4.

Moja karimatka: Klymit static V

Odfoť nás akože spíme…
Ktorý bezdomovec sa lepšie vyspal? Dado na penovej alebo ja na nafukovacej karimatke?

SPACÁK – Pri kúpe spacáku som sa zapotil najviac… Bolo naozaj náročné nájsť niečo „normálne“ všímajúc si tepelný komfort, hmotnosť a cenu. V tejto kategórii máš buď ultra ľahké ale aj ultra drahé alebo lacné ale utra ťažké spacáky… Pri výbere spacáku závisí predovšetkým na tom v akom období ho plánuješ používať. Ja som zvolil spacák, ktorý mal KOMFORTNÉ spanie pri + 4 a mal by som prežiť v EXTRÉMNOM prípade pri teplote -10. Na obdobie máj-jún mi to prišlo ako rozumné riešenie a počas cesty sa mi to len potvrdilo. Tento spacák vážil necelé kilo, čo sa už považuje za celkom ťažký kúsok. S cenou do 150€ to bol v tom čase asi jediný spacák na trhu v podobných parametroch… ostatné s podobným teplotným komfortom a váhou pod 1kg boli ďaľeko za hranicou 200-300€.

Môj spacák: Husky Dinis 10

Užitočný tip: Spacák doma skladuj rozložený napríklad pod posteľou. Určite ho nemaj napchatý a stiahnutý v prenosnom obale – tým, že je stlačený, znižuje sa jeho funkčnosť!

Spacák som riadne otestoval. Vyhovoval za každých podmienok.

VLOŽKA DO SPACÁKU – V skratke: je to vlastne bavlnené „vreco“, do ktorého sa navlečieš a spolu s ním sa strčš priamo do spacáku… Tento „kus látky“ ti zvýši teplotný komfort aj o 15 stupňov! Priznám sa, že toto bola jedna z vecí, ktorú som na ceste takmer nevyužil. Teplotný komfort spacáku mi plne postačoval. Používal som to skôr ako podušku 🙂 Aj napriek tomu si myslím, že je to veľmi dobrá vec, ktorá ťa dokáže účinne zahriať! Táto sranda stojí dokonca viac ako bežný spacák.

Kostým

Môj kostým sa skladal z: špeciálnych bežeckých ponožiek, ľahkých kraťasov, rýchloschnúcej dlhej košeľe a klobúka. Tieto veci som mal na sebe každý jeden deň. Ak boli veci smradľavé – prepral som ich, zavesil zo zadu na batoh a za hodinku bolo všetko suché. Počas toho som kráčal hore bez 🙂

Plná poľná 🙂
Červená hlava, nahé telo…ten blažený úsmev si nikto nevšímal!

Moje nohy nadviazali symbiózu s trailovými bežeckými teniskami SALOMON SPEEDCROSS 5, ktoré ma niesli celú cestu 🙂 Tenisky sú super ľahké, rýchloschnúce a naozaj pohodlné. Pre mňa mal obrovský zmysel ich systém šnúrovania… prakticky som nemusel šnúrovať iba zatiahnuť za lanko, ktoré mi stiahlo nohu a udržalo ju stiahnutú až pokým som ich nechcel vyzuť… Posledné kilometre na ceste už to bol boj, kedže podrážka bola veľmi tenká dokonca už aj s malou dierkou. Táto cesta bola ich posledná. Celkovo som s nimi prešiel niečo cez 1000km čo je celkom dobrá životnosť.

Pred cestou SNP som na turistike nikdy nepoužil turistické palice. Kedže som chodil s Hektorom na opasku prišlo mi to nepraktické a jednoducho som to ignoroval… Som veľmi rád, že som si ich na cestu SNP kúpil. Turistické palice sú zázrak! Naozaj, po niekoľkých dňoch boli palice ako moje prídavné končatiny, bez ktorých by som si nevedel predstaviť ani jeden deň. Neraz ma palice zachránili pred istou smrťou najmä pri schádzaní zo skál či kopca takisto mi veľmi pomáhali pri výstupoch. Ak patríš medzi ľudí čo palice nepoužívajú určite to prehodnoť. Ver mi, tú pomoc naozaj oceníš.

Šatník-Výbava

Táto kategória obsahuje oblečenie, ktoré slúži na zvýšenie komfortu a na ochranu proti nepriaznivým vplyvom počasia. Mojou stratégiou bolo ísť v jednom „kostýme“, ktorý som si dokázal kedykoľvek preprať a v batohu mať iba pár sekundárnych vecí, ktoré som používal najmä pri stanovaní v tábore. Táto taktika bol môj experiment no veľmi sa mi osvedčila. Viac vecí som naozaj nepotreboval.

V batohu som so sebou mal: 1ks Merino tričko, 1ks Merino spodky, 1ks Merino trenky, 1pár Merino ponožky, 1ks Pulover, 1ks náhradné bežecké ponožky Nike Trial, Ponožkoboty a pršiplášťový komplet (ten som zabudol v hoteli Kráľova studňa)

Salomon speedcross 5 a môj ryšavý kontrolór kvality
Večer pri ohníčku som mal na sebe merino výstroj:)

Možno sa to niekomu zdá málo, no mne tento spôsob vyhovoval. Môže za to najmä materiál MERINO (a aj fakt, že som mal počas cesty ideálne počasie) Ten kto nevie je to špeciálna vlna z oviec z Nového Zélandu. Tento materiál je unikátny v tom, že má brutálne termoregulačné schopnosti a navyše má neskutočnú odolnosť voči smradu… Ak by som ti dal pričuchnúť k mojim trenkám po celom týždni, a ty by si mal zviazané oči možno by si ani nič necítil 😀 (…inak počas celej cesty som bol 95% času „naostro“) Veci z tohto materiálu sú o poznanie drahšie ale naozaj stoja za to. Vždy ma perfektne zahriali a počas celej cesty som ich prepral len párkrát pretože vôbec nepáchli 🙂

Ako alternatívnu obuv som zvolil ponožkoboty. Vždy keď som po celom dni prišiel do cieľa tešil som sa ako si nazujem ponožkoboty a pustím sa do stavania stanu. Niekto so sebou nosí klasické šlapky, no ja som zvolil túto formu a bol som nadmieru spokojný. Okrem toho, že sú ponožkoboty skladnejšie sú podľa mňa aj pohodlnejšie pri pohybe. Určite ich odporúčam každému, kto rád skúša a nebojí sa nových vecí.

GASTRO-Výbava

Do tejto kategórie som zaradil všetky veci súvisiace s prípravou jedla. So sebou som mal: Plynovú kartušu 230g, varič, titánový hrnček 0,75l, titánovú vidličko-lyžičku, švajčiarsky nôž, filter na vodu, plastový minišejker, hrnček pescezles a vak na vodu.

Kartuša mi vydržala asi do 80% trasy 🙂 Zvyšnú časť som používal kartušu, ktorú mi darovala dobrá duša – Marián z turistického oddielu PROCI PRÚDU 🙂 Ďakujem !

V popredí môj nový varič v pozadí starý, ktorý som požičal Lubovi. 24g vs 158g 🙂 Docela rozdiel čo poviete?

Titánový riad je podstatne ľahší a odolnejší ako klasický, no môžte zvoliť napríklad aj plastový, ktorý je lacnejší…

Filter na vodu som mal ako poistku ak by som na trase nemal zdroj vody. V extrémnych prípadoch by som si mohol prefiltrovať vodu napríklad z kaluže či potoka. Našťastie som filter použil len 3-4x 🙂

So sebou som mal ešte 2 klasické 1,5 l plastové flaše. Jedna bola moja a tá druhá patrila Hektorovi 🙂

ELEKTRO-Výbava

Dnes by sme sa asi bez mobilu neobišli teda aspoň ja nie pretože som celú cestu dokumentoval na video príbehy na instagram a zároveň som non-stop robil fotky a videá 🙂

Na prsiach akčná kamera, na hlave čelovka a vzadu prebieha masívne nabíjanie techniky po celom dni 🙂

So sebou som mal: Adaptér na nabíjanie mobilu, káble, powerbank 20 000Mah, powerbank 10 000Mah, akčná kamera InstaGO 360, čelovka, mini reprák JBL, obal na elektroniku

Tento výber mi maximálne vyhovoval. Čo sa týka Powerbánk kapacita 30 000 Mah mi postačovala tak akurát až na 2-3x kedy som musel naozaj kalkulovať a šetriť zdrojmi aby som nezostal „bez šťavy“. Reprák bol môj osobný úlet, ktorý ozvučil napríklad steny hradu Zborov, kde som si urobil privátnu diskotéku 🙂

HYGIENA-Výbava

V plastovom uzatváracom vrecku som mal: Malú zubnú pastu, kefku, manikúru, servítky, vlhčené utierky, tuhé mydlo, opaľovací krém, telový krém, hubku na riad a lekárničku, ktorú ešte rozoberiem nižšie.

HEKTOR- PES

Pred cestou som samozrejme dostatočne vybavil aj Hektora. Po celý čas keď sme kráčali mal na sebe postroj od MANMATU. Ja som mal zo začiatku bežecký opasok, na ktorom som mal amortizačnú šňúru spojenú s postrojom… Neskôr som to vymyslel tak, že som si vodítko pripojil o spodný popruh (opasok) na batohu. Toto riešenie mi prišlo jednoduchšie keďže Hektor sa naučil ísť takým tempom, že moc neťahal…Ale poďme k tej výbave:

V extrémnych prípadoch, kedy po trase nebol tieň a slnko veľmi pálilo som Hektorovi požičal môj vohoz 🙂

Čo mal Hektor na sebe: Postroj, bežecký opasok + amortizačná šňúra, krátke vodítko, obojok, tréningový obojok (na voľno)

Čo som mu nosil v batohu: Lietajúci tanier 🙂 ,pršiplášť, 2x ultra light misku, 4x ochranné botičky, karimatku, deku a lekárničku.

Cesta na na horskú chatu Vyškovec. Práve tam sme sa dostali celkom suchý vďaka pršiplášťom.

Musím vypichnúť hlavne PSÍ PRŠIPLÁŠŤ. Je to super pomôcka, bez ktorej by som na diaľkovú cestu nešiel. Psa dokonale ochráni pred vodou a on potom nie je premočený po celom dni v daždi ale krásne suchý čo oceníte najmä v stane 🙂

Najobľúbenejšou súčasťou psej výbavy bola pre mňa nepochybne malá, ľahká a skladacia plastová miska vážiaca 11g !!! Pre porovnanie tie pekné silikónové misky vážia aj cez 150g . Je to GAME CHANGER!

LEKÁRNIČKA:

 • 2ks Obväz,
 • 1ks tejpovacia páska,
 • Gumenné rukavice,
 • Pinzeta na kliešťe
 • Leukoplasty na otlaky
 • Ochranný balzám na labky
 • Betadine (dezinfekcia)
 • Dithiaden (proti uštipnutiu hmyzom-pre psa)
 • Diazepam (proti uštipnutiu hmyzom, hadom -pre psa)
 • Arnica montana – homeopatikum na zmiernenie bolesti a únavy (pes)

Koľko to celé vážilo?

Na cestu SNP som sa vydal s batohom, ktorý obsahoval všetko to čo som spomenul vyššie – „cakom prásk“ to všetko vážilo 9kg… treba ale počítať aj s jedlom a vodou a to bolo dalších 8kg pre mňa a Hektora. Čo sme jedli ti prezradím v daľšom článku. Ak si tento článok dočítal až sem urob pre mňa prosím ešte poslednú láskavosť a zazdieľaj ho na svojej sociálnej sieti:) Moja niekoľko dňová námaha tak bude plnohodnotne ocenená za čo ti budem maximálne vďačný a zároveň motivovaný do dalšieho písania. Ďakujem za pozornosť. Hau mňau čau !

Pescezles Minčol

Páčil sa ti tento článok? Budem veľmi vďačný ak ho prezdielaš vo svojom okolí. Ja ti za odmenu pripravím zas ďalšiu inšpiráciu na turistiku so psom spolu s fotkami mapkou a krátkym popisom. Takisto mi neváhaj poslať aj tvoje tipy a fotky psov z turistiky. S radosťou ich prezdieľam na našich stránkach.

Vždy budem stáť na strane zvierat, aj keby to malo byť proti ľuďom.

– Pán Šeliem –