You are currently viewing Minčol a turistika so psom

Minčol a turistika so psom

Minčol a turistika so psom

Je 04:50 a aj bez budíka pomaly otváram oči. Aj, keď mám za sebou len pár hodín spánku cítim sa veľmi sviežo. Tento pocit mávam vždy, keď sa teším na ďalšie dobrodružstvo. Človek zaspáva s príjemným pocitom, že ráno konečne vypadne medzi stromy a ani mu nevadí, že vstáva už za pár hodín. Chystá sa Minčol a turistika so psom!

Volám sa Kristián a toto je Jackass

Na hodinách svieti 05:40 a s Hektorom už netrpezlivo čakáme v aute pred bytovkou odkiaľ sa práve vyrútil náš kamarát a dobrodruh Kiko s obývačkou na chrbte. Už dlhšie chcel vypadnúť z domu a otestovať svoju turistickú výbavu za zimnej prevádzky a dnes bol ten deň. Ten kaskadér sa naozaj v januári rozhodol prejsť z Vrútok na Fačkovské sedlo (37km). Sám v treskúcej zime chce dobrovoľne stanovať priamo na hrebeni. a túto cestu mal ísť vlakom, no stačil jeden 30 sekundový telefonát v stredu poobede a Kiko mal vybavené štvorkolesové kupé. Som za každú špatnosť takže som nemal nad čím rozmýšlať, ak by sme mali s Hektorom lepšiu výbavu ideme určite aj my.

Minčol turistika so psom
I can do this all day
Minčol turistika so psom les
Haló,videl niekto slnko?

Slepá ulica

Na Minčol sa dá dostať rôznymi spôsobmi, my sme za východiskový bod zvolili žltú trasu z Vrútok. Bol štvrtok ráno, všade vládlo hrobové ticho a stavil by som sa, že v tejto časti lesa sme boli jediní traja magori. Cesta začala… Všade bolo dosť snehu ale nič extra. Po prvom strmom výšľape už ale sneh začal liezť na nervy… Kiko nasadzuje nesmeky na svoje ťažké bagandže. Ja som bol spokojný, že som zvolil ľahkú bežeckú nepremokavú obuv s oceľovými hrotmi (značka IceBug). Moja spokojnosť však opadla, keď sme sa pod Minčolom dostali do slepej uličky… Chodník tu síce nekončil ale nebol vidieť, keďže na ňom bolo polmetra snehu…

Vrch Minčol so psom
už sa vyjasňuje…
Vrch Minčol pes
a tu už sa opalujeme.
Mincol a turistika so psom a pikao
Lietajúci piknik.

Iľkova nočná mora

Poveternostné podmienky síce neboli zlé ale brodenie sa v mliečnej hmle bez slnečného lúča nebola práve ideálna predstava. My sme však vedeli, že slnko nás čaká za odmenu až na vrchole. S Kikom disponujeme superschopnosťou, ktorá nám umožňuje ovládnuť počasie. Nie, vážne ak chcete ísť na turistiku a mať záruku dobrého počasia stačí nás zavolať so sebou a my sa postaráme o zvyšok. Sám Iľko môže kľudne vyhlásiť stav núdze a výstrahu 5. stupňa, no ak sa na takom mieste zjavíme my, obloha sa vyjasní a metereológ skončí na úrade práce. Po celom dni v hmle sme konečne dosiahli vrchol. Chvíľu to vyzeralo, že nás naša supersila opustila no opak bol pravdou. Vietor ako na objednávku rozfúkal hmlu a všetky oblaky, ktoré dovtedy bránili slnku skrášliť okolie. Nám sa tak naskytol vytúžený nádherný výhľad na celé široké okolie. Minčol turistika so psom

Minčol DOGYPT
Superman a superpes, Jes to sme my!

Záverečný verdikt

Tento nenápadný a čudne znejúci kopec nás vážne prekvapil. 360 stupňový výhľad z vrcholu naozaj stojí za to a určite si ho prídeme s Hektorom zopakovať aj cez letnú sezónu. Výlet bol príjemný a na trase bolo stále čo vidieť. Výraznejšie stúpanie som postrehol iba 2-krát, viac vyčerpávajúce bolo neustále brodenie sa snehom, preto považujem túto trasu za stredne náročnú.

Minčol a jedlá turistika

Po náročnej túre mi celkom vyhladlo. Keď som v týchto lokalitách zvyknem sa nafutrovať s nejakú lepkovo-bryndzovou vraždu, no dnes ma zaujalo niečo iné. Po rýchlom googlení som vybral naložený steak house HABANERO STEAK PUB, ktorý mal najviac recenzií v okolí. Ako vždy, som pre istotu ešte zavolal či k nim môžem prísť aj s Hektorom. Milý týpek na telefóne mi oznámil, že potrebuje iba vakcínu alebo test 😀 (aj tak to odomňa priamo na mieste nevyžadovali) Dog friendly personál ma vie vždy potešiť čo bol aj tento prípad. Hektor snáď dostal vodu skorej ako ja, a to sa oplatí!

Habanero steak pub so psom
Táto polievka mi rozmrazila vnútornosti
Habanero steak pub DOGYPT
Naložený steak na hríbovej omáčke. Food porn.

Takže kto budete pri Vrútkach určite sa zastavte personál ale hlavne jedlo bolo fakt super. Výhodou steaku je, že aj keď zjete stehno z dinosaura nebude sa vám chciet spať tak ako po tanieri bryndzových halušiek. Namiesto priemerných 32 mikrospánkov za volantom po lepkovom besnení nebol po steaku ani jeden jediný!

Minčol Turistika so psom v zime
Trasa Minčol Vrutky
Nasnímaj tento QR kód a v sekunde získaš našu trasu rovno na podnose. (alebo klikni SEM)
Turistika Minčol
Pescezles Minčol

Páčil sa ti tento článok? Budem veľmi vďačný ak ho prezdielaš vo svojom okolí. Ja ti za odmenu pripravím zas ďalšiu inšpiráciu na turistiku so psom spolu s fotkami mapkou a krátkym popisom. Takisto mi neváhaj poslať aj tvoje tipy a fotky psov z turistiky. S radosťou ich prezdieľam na našich stránkach.

Vždy budem stáť na strane zvierat, aj keby to malo byť proti ľuďom.

– Pán Šeliem –

Pan seliem

utorom článku je dobrodruh, ktorého môžeš stretnúť v lese v spoločnosti veľkého čierneho psa a ryšavého kocúra. Tento článok vznikol v tichosti písaním na počítači, ak ma ale chceš vidieť a počuť priamo v akcii, určite sleduj aj náš osobný instagram @panseliem, kde zdieľam „background“ týchto výletov.