You are currently viewing Veľký Choč so psom

Veľký Choč so psom

Veľký Choč so psom

Píše sa prvý deň v roku 2021, je docela svieže ráno ale slnko vystrkuje aj svoje hrejivé lúče. Všade navôkol vládne ticho a kľud. Vo vzduchu cítiť jemný závan pyrotechniky a opileckého oparu z predchádzajúcej noci. Tie drblé delobuchy ozaj nemuseli byť, no inak to bol fajn Silvester. V celej chate je mrtvolný kľud až na našu izbu, kde sa už balíme na výlet. Cieľom je absolvovať Veľký Choč so psom !

Pescezles turistika so psom Velky Choc Hektor pod vrcholom
Ten vrchol za Hektorom je náš dnešný cieľ
Pescezles turistika so psom Velky Choc start.
Fotka pri štarte
Pescezles turistika so psom Velky Choc navrat
Fotka pri návrate

OPICA V LESE

Aj, keď sme vstávali pomerne skoro ( na to, že bol Silvester) na štartovaciu čiaru sme sa postavili až o 11:30. Na túto turistiku nakoniec prístupili aj naši kamaráti, ktorí síce odmietali tvrdnúť na chate, no ako sa neskôr ukázalo na takúto turistiku neboli fyzicky pripravení. (Ach tie mestské typy… Ahojte Kozmovci) Štartovali sme od rozcestníka – Jastrabia dolina, odkalište v blízkosti kúpelov Lúčky. Odtiaľ viedla po červenej značke pomerne dlhá asfaltová cesta. Vonku bolo celkom fajn počasie a v doline na štarte nevidno žiadny sneh.

Pescezles turistika so psom Velky Choc bez snehu
Jasné, voda…

turistický asfalt

Turistiku si predstavujem inak ako 20 minútové stúpanie do kopca po asfaltke, no nestrácam nádej a s chladnou hlavou čakám konečne na lesnú cestičku. Asfaltová cesta sa krúti a červená značka pokračuje mimo nej. Konečne! Po pár metroch prekračujeme potok a stúpame pričom už pozorujeme malé množstvo snehu v okolí. Naši (mestskí) turistickí partneri to pred strmým kopcom nakoniec vzdávajú.

Pescezles turistika so psom Velky Choc cestou na vrchol
Nádhera…
Pescezles turistika so psom Velky Choc najdi psa jpeg
Nájdi psa
Hektor si sneh užil naozaj dosýta

Vitajte v Narnii

Po tom ako sme sa rozlúčili s časťou posádky sme prešli len pár metrov a svet pred očami sa nám kompletne zmenil. Ani neviem kedy, no zrazu sme boli obklopení snehom. Snehu bolo tak veľa, že cez neho nebol vidieť chodník. Hektor miluje vodu v akomkoľvek skupenstve a pri pohľade naň chytil druhý dych. Super bolo, že na trase sme počas celého výletu stretli naozaj len pár ľudí, ktorí minulú noc pravdepodobne pili s rozumom 😀 Pamätám si na jeden docela trapas, kedy sa mi prihovoril jeden starší týpek so skupinky, ktorá schádzala z vrcholu asi v polovici trasy. Pýtal sa či ideme aj s mačkami. Pohotovo som odpovedal, že hej ale iba pri dobrom počasí, že teraz je kocúr doma. Skupinka na mňa pozrela s takým tým úsmevom (ako keď vám niekto povie totálnu cocotinu) a pokračovali ďalej. V hlave si určite všetci mysleli, že mi jeb* 😀

Pescezles turistika so psom Velky Choc sedlo vraca.
Rázcestník pred záverečným stupákom
Pescezles turistika so psom Velky Choc vrchol.
a sme tu… zdolali sme Veľký Choč!
Nádherný výhľad, len málo fotiek lebo šak nechoď v kraťasoch…

Záverečný verdikt

Až na úvodný asfalt hodnotíme túto turistiku veľmi dobre. Po výstupe na vrchol sa nám naskytol krásny výhľad. Naozaj jeden z najkrajších aký sme doposiaľ videli. Návštevu tohoto kopca určite zopakujeme aj cez slnečný letný deň aby sme si užili tieto výhľady o čosi dlhšie. Túto trasu považujem za stredne náročnú.

Pescezles turistika so psom Velky Choc vyhlady.
Pescezles turistika so psom Velky Choc tatry a mara

DOG-FRIENDLY UBYTKO

Silvestrovský pobyt sme strávili v krásnej chatke, ktorá sa nachádzala rovno pri Liptovskej Mare. Ide o komplex chatových domčekov – RYBÁRSKA OSADA. Ľudia k nám boli veľmi ústretoví, a preto môžme toto ubytko len odporučiť.

Pescezles turistika so psom Velky Choc mapy.cz

Na Veľký Choč sa dá dostať viacerími cestami, my sme zvolili nasledovnú:

Nasnímaj tento QR kód a v sekunde získaš našu trasu rovno na podnose. (alebo klikni SEM)

Krátky video zostrih z tohoto výletu 🙂

Pescezles turistika so psom Velky Choc info
Pescezles Minčol

Páčil sa ti tento článok? Budem veľmi vďačný ak ho prezdielaš vo svojom okolí. Ja ti za odmenu pripravím zas ďalšiu inšpiráciu na turistiku so psom spolu s fotkami mapkou a krátkym popisom. Takisto mi neváhaj poslať aj tvoje tipy a fotky psov z turistiky. S radosťou ich prezdieľam na našich stránkach.

Vždy budem stáť na strane zvierat, aj keby to malo byť proti ľuďom.

– Pán Šeliem –
Pan seliem

Autorom článku je dobrodruh, ktorého môžeš stretnúť v lese v spoločnosti veľkého čierneho psa a ryšavého kocúra. Tento článok vznikol v tichosti písaním na počítači, ak ma ale chceš vidieť a počuť priamo v akcii, určite sleduj aj náš osobný instagram @panseliem, kde zdieľam „background“ týchto výletov.