You are currently viewing Záruby na 6 spôsobov (so psom)

Záruby na 6 spôsobov (so psom)

Ešte že tu máme Záruby! My Západniari to s vysokohorskou turistikou nemáme vôbec jednoduché. Samozrejme dá sa sadnúť do auta a za pár hodín sa kochať pohľadom na vysoké hory… problém je dnes skôr cena benzínu 😀

Cesta z Ostrého Kameňa na Záruby
pescezle.sk Zaruby, Smolenice s Hektorom a Garrym BLOG
Smolenický zámok s mojimi chlapcami

Najvyšší z najnižších – Záruby

Malé Karpaty sú proste malé to je fakt, no ale buďme radi aj za to málo. Nakoniec, príroda je vždy a všade krásna a unikátna a Malé Karapty nie sú vôbec výnimka. Naopak my s Hektorom tu máme zdolaný skoro každý jeden vrch, lúku či lesík a musíme jednohlasne potvrdiť, že sa je načo pozrieť aj napriek nízkym pohoriam. Dnes sa zameriame na najvyšší a asi aj najznámejší vrch Malých Karpát – Záruby (768 m.n.m.)

MULTIFUNKČNÉ MIESTO – VRCH – Zámok -ZRÚCANINA- Jaskyňa

Na Záruby sa dá vyštverať rôznymi cestami. Nechcem sa chváliť ale musím povedať,že sme ich s Hektorom absolvovali všetky, a to niekoľko krát. Práve preto sem skúsim popísať všetky existujúce cestičky. Môj pohľad na vec je, že Záruby nie sú obľúbené kvôli tomu, že sú najvyššie. (Výhľad z 2. najvyššieho vrchu Karpát – Vysoká (765m.n.m.) je podľa mňa krajší…) Tým dôvodom prečo tu každý víkend stretneš milión ľudí je skvelá lokalita, ktorá má nevyčerpateľné zdroje dobrodružstva. V bezprostrednom okolí je krásny a nezameniteľný Smolenický zámok, pozostatky keltského hradiska Molpír, jediná sprístupnená jaskyňa na Západnom Slovensku – Jaskyňa Driny, Azúrová priehrada – Buková, Zaujímavá zrúcanina Ostrý Kameň či „občasný“ Hlbočanský vodopád… možností je tu fakt veľa.

pescezle.sk Zaruby, s Garrym BLOG
Čo čumíš?
pescezle.sk Zaruby, Smlenice s Akimom BLOG
Hektor a jeho BF Akim
pescezle.sk Zaruby, Smolenice s Garrym BLOG
Garfield v divočine

1. TRASA: Smolenický Zámok – KLAUŽA – Čertov žľab – Záruby

Takzvaný „klišé“ výšľap, na ktorom stretnete Bratislavský párik v džínoch a opätkoch, ktorý si to pomýlil s promenádou… a tak aspoň fotka pri zámku – to sa oplatí 🙂 Najfrekventovanejšia a zároveň najľahšia trasa. (vyšľapané cca 5x)

2. TRASA: Smolenice, Železničná stanica – HAVRANICA – Záruby

Najmenej frekventovaná trasa. Vždy keď sme išli touto cestou stretli sme veľmi málo ľudí čo je veľká výhoda. Trasa vedie po hrebeni, z ktorého je krajší výhľad ako zo samotného vrcholu 🙂 (vyšľapané cca 4x)

pescezle.sk Zaruby, smer Havranica BLOG
Sem tam aj zapózuje
pescezle.sk Zaruby, vrchol s Garrym BLOG
Garfieldov prvý vrchol 😀

3. TRASA: SMOLENICKÝ KOSTOL – Molpír – Vlčiareň – Čertov žľab – Záruby

Veľmi výživná trasa. Začína prudkým stúpaním no hneď v úvode uvidíte – Molpír – pekný výhľad na Smolenický zámok – tajnú hojdačku 🙂 (vyšľapané cca 3x)

4. TRASA: PRIEHRADA BUKOVÁ – OSTRÝ KAMEŇ – Záruby

Naša najobľúbenejšia trasa 🙂 Zároveň asi najakčnejšia… od zrúcaniny Ostrý kameň je to po skalách pre neskúseneho turistu celkom záhul ale stojí to za to 🙂 (vyšľapané cca 5x)

pescezle.sk Priehrada Buková BLOG
Priehrada Buková
pescezle.sk Vyhlad z ostreho kamena BLOG
Výhľad z Ostrého Kameňa na priehradu
pescezle.sk Ostry kamen brana
Zrúcanina Ostrý Kameň

5. TRASA: JASKYŇA DRINY – VLČIAREŇ – Záruby

Túto trasu sme absolvovali najmenej krát a priznám sa, že moc si z nej nepamätám – najbližší výstup pôjdeme tadiaľto:)(vyšľapané 1-2x)

6. TRASA: JAHODNÍK – Rázcestie nad VLČIARŇou – Záruby

Z tejto trasy mi navždy utkvie v pämati stret s prasťom 😀 Len tak si ideme a zrazu v strede lesa pri opustených chatkách – hľa maličké prasa (asi čínske) Mal som čo robiť aby som ho nezobral so sebou:D Hektora sa vôbec nebálo a dokonca ho trošku ponaháňalo:D (vyšľapané cca 3x)

pescezle.sk Hektor vs Prasa BLOG.
To prasa mi naháňalo psa! Fotka urobená z videa 😀

EXTRA TAJNÝ TIP: Záruby sedlo – Čelo – Veterlín

Toto by som asi nemal verejne zdieľať nakoľko je to neznačený chodník … ale som rebel takže nech sa páči. Naozaj podarená tajná stezka s krásnymi výhľadmi (lepšie ako so Zárub! ale psssst)

pescezle.sk Veterlín BLOG
Výhľady z Veterlína sú krajšie ako zo Zárub 🙂
pescezle.sk Veterlin vrchol BLOG
… a hlavne tu nestretnete zástupy ľudí

Záverečný verdikt

V skratke kto neabsolvoval Záruby nie je človekom. Záruby sú super a vrelo ich odporúčam každému. Aj napriek tomu, že sme tam boli už veľa krát sa tam vždy rád vrátime. Pre nás Západniarov majú proste zvláštne čaro. Je to náš Gerlach! (z Aliexpressu :D)

Chcem sa ospravedlniť za nižšiu kvalitu a výber fotiek 🙂 Tieto výlety som síce absolvoval veľa krát v priebehu rokov, no nikdy som ich podrobne nenafotil. Pri najbližšej návšteve urobím lepšie zábery a vložím ich do článku !

Pescezles Minčol

Páčil sa ti tento článok? Budem veľmi vďačný ak ho prezdielaš vo svojom okolí. Ja ti za odmenu pripravím zas ďalšiu inšpiráciu na turistiku so psom spolu s fotkami mapkou a krátkym popisom. Takisto mi neváhaj poslať aj tvoje tipy a fotky psov z turistiky. S radosťou ich prezdieľam na našich stránkach.

Vždy budem stáť na strane zvierat, aj keby to malo byť proti ľuďom.

– Pán Šeliem –
Pan seliem

Autorom článku je dobrodruh, ktorého môžeš stretnúť v lese v spoločnosti veľkého čierneho psa a ryšavého kocúra. Tento článok vznikol v tichosti písaním na počítači, ak ma ale chceš vidieť a počuť priamo v akcii, určite sleduj aj náš osobný instagram @panseliem, kde zdieľam „background“ týchto výletov.